برچسب زن

برچسب زن

دنیایی را تصور کنید که در آن روی محصولات هیچ‌گونه علائم و برچسبی وجود نداشت. در آن صورت، اصلاً نمی‌دانستید که محصول کدام برند را می‌خرید و یا ترکیبات موجود در آن محصول چیست. اینجاست که نقش مهم دستگاه‌های لیبل‌زن مشخص می‌شود. در این متن به آشنایی با دستگاه برچسب زن خواهیم پرداخت و به نقش این دستگاه در بسته‌بندی محصولات پی خواهیم برد. با ما همراه باشید.

دستگاه لیبل‌زن (labeling machine)

دستگاه لیبل‌زن برای چسباندن برچسب به اقلام، محصولات، ظروف یا بسته‌های مختلف استفاده می‌شود. برخی از این ماشین‌ها نه ‌تنها برای توزیع یا چسباندن برچسب‌ها، بلکه برای چاپ آن‌ها نیز استفاده می‌شوند. طیف گسترده‌ای از ماشین‌های لیبل‌زنی در بازار وجود دارند. این دستگاه‌ها طیف گسترده‌ای از واحدهای تولید بالا که امکان اتوماسیون کامل چاپ و اعمال فرایند را به دستگاه‌های دستی فراهم می‌کنند تا ماشین‌های برچسب زن که برچسب زدن ساده را بر عهده دارند، دربرمی‌گیرند.

البته هر شرکتی از برچسب‌ها برای تزئین یا دادن اطلاعات محصولات به مصرف‌کننده استفاده می‌کند. ماشین‌های لیبل‌زن دارای طیف وسیعی از اشکال و طرح‌ها هستند. برخی از آن‌ها کاملاً اتوماتیک بوده و برخی دیگر نیمه اتوماتیک هستند. همه این مباحث به نوع فرایند برچسب‌گذاری بستگی دارد که می‌خواهید انجام دهید.

به طور کلی، می‌توان گفت که هرچه تعداد محصولات خروجی از واحد تولید بیشتر باشند، نیاز به یک دستگاه قوی‌تر بیشتر حس می‌شود. استفاده از یک دستگاه لیبل‌زن دستی در یک کارخانه با تولید بالا نتیجه‌ای جز کاهش میزان بازدهی و کاهش محصولات خروجی از کارخانه نخواهد داشت. بیشتر ماشین‌های برچسب زن چند منظوره هستند. به همین دلیل می‌توانند مواد مختلفی را برچسب‌گذاری کنند مانند:

 • پلاستیک
 • آلومینیوم
 • فولاد
 • شیشه
 • درام‌های فیبر و غیره

انواع ماشین‌های برچسب زن

امروزه انواع مختلفی از تجهیزات برچسب ‌زن با طرح‌های ساده تا پیچیده در بازار موجود هستند؛ بنابراین، برای انتخاب یک ماشین مناسب باید تحقیقات زیادی انجام دهید. کارا ماشین با داشتن متخصصان مختلف می‌تواند در این انتخاب همراه شما باشد. برخی از ماشین‌ها علاوه بر برچسب زدن عملکردهای بیشتری نیز دارند، در حالی که برخی از آن‌ها فقط کار برچسب‌زنی را انجام می‌دهند. برخی از رایج‌ترین انواع ماشین‌های چاپ لیبل عبارت‌اند از:

دستگاه لیبل اپلیکاتور تمام اتوماتیک

این نوع ماشین لیبل‌زن عمدتاً برای تولید با ظرفیت نسبتاً بالا استفاده می‌شود. این دستگاه همراه با تسمه نقاله عرضه می‌شود و محصول را برای برچسب زدن حرکت می‌دهد. وقتی صحبت از قرار دادن دقیق برچسب روی یک محصول می‌کنیم، این نوع دستگاه به‌ شدت مفید است. همچنین دستگاه لیبل اپلیکاتور تمام اتوماتیک امکان برچسب زدن کامل یا جزئی را نیز فراهم می‌کند.

دستگاه لیبل اپلیکاتور تمام اتوماتیک در صورت تغییر قطر هنگام برچسب زدن، به طور خودکار مطابق با سطح تنظیم می‌شود و بدون در نظر گرفتن مواد سطح، برچسب باکیفیتی را ارائه می‌دهد. اگر به دستگاهی نیاز دارید که بتواند بسته‌بندی فله‌ای را انجام دهد، دستگاه لیبل‌زن تمام اتوماتیک یک انتخاب عالی است.

دستگاه لیبل اپلیکاتور

دستگاه لیبل‌زن نیمه اتوماتیک

این دستگاه یک دستگاه برچسب زن همه‌کاره است و برچسب‌های خود را روی ظروف استوانه‌ای و مربعی اعمال می‌کند. همچنین می‌توانید از آن برای برچسب زدن بطری‌ها و ظروف پلاستیکی که فشار مکانیکی نسبتاً پایینی دارند، استفاده کنید.

در بیشتر موارد، این نوع ماشین‌های لیبل‌زن در محیط‌هایی رایج هستند که فعالیت بیشتری دارند. این تجهیزات می‌تواند یک رول کامل از برچسب‌هایی با قطر حداکثر 300 میلی‌متر را در خود جای دهند. دستگاه برچسب زن نیمه اتوماتیک می‌تواند جدیدترین سیستم سنجش ظروف پیشرفته، درایو موتور پله‌ای و برچسب فیبر نوری را جایگذاری کند. این دستگاه دارای قابلیت‌های برچسب‌گذاری بسیار چشمگیری است و این ویژگی آن را به یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل تبدیل می‌کند.

دستگاه لیبل‌زن فول‌اتوماتیک

دستگاه برچسب زن عمودی

این تجهیزات، کاربرپسند و همه‌کاره هستند و می‌توانند تا حدود صد و پنجاه محصول را در یک دقیقه برچسب‌گذاری کند (البته به ‌اندازه برچسب و ظرف بستگی دارد). این دستگاه برای ظروف با شکل استوانه‌ای مناسب است، کاملاً خودکار عمل می‌کند و دارای یک فاصله غلتکی بوده که برای مونتاژ ظروف در موقعیت‌های ایده‌آل ضروری است. دستگاه برچسب زن عمودی یک دستگاه فوق‌العاده بوده چراکه به ‌شدت دقیق است و نیاز به زمان کمتری برای تغییر تنظیمات دارد.

دستگاه چاپ لیبل افقی

این دستگاه برای برچسب زدن جزئی یا کامل محصولات ناپایدار ایده‌آل است. دستگاه چاپ افقی با قراردادن یک آیتم در کنار آن شروع به کار می‌کند. سپس، غلتک‌ها برچسب‌ها را تک‌به‌تک روی محصول می‌چسبانند. دستگاه چاپ لیبل افقی می‌تواند تقریباً صد محصول در دقیقه یا بیشتر را برچسب‌گذاری کند.

دستگاه لیبل زن افقی

دستگاه برچسب زن چند منظوره

همان‌طور که از نام آن پیداست، می‌توانید از این دستگاه برای برچسب زدن طیف وسیعی از ظروف بدون در نظر گرفتن شکل یا حتی اندازه آن‌ها استفاده کنید. ویژگی جالب این دستگاه این است که می‌تواند بطری‌ها یا ظروف را برچسب بزند و اشکال و اندازه‌های مختلف را به طور هم‌زمان مدیریت کند. کار کردن با دستگاه لیبلینگ چند منظوره سرگرم‌کننده بوده و سرعت آن باورنکردنی است. ساختار کلی آن به دلیل ترکیبی از مواد کاملاً محکم، بسیار مقاوم است.

لیبل‌زن چند منظوره

ماشین برچسب زن با سرعت بالا

این دستگاه که به نام دستگاه لیبل‌زن با ظرفیت بالا نیز شناخته می‌شود، نمونه‌ای از تجهیزات تمام اتوماتیک است. در واقع، اکثر دستگاه‌های لیبل‌زن تمام اتوماتیک فرایند لیبل‌گذاری با ظرفیت بالا را تضمین می‌کنند. تعدادی از ماشین‌های برچسب زن با سرعت بالا، اپلیکاتور لیبل را با نوار نقاله حمل محصول هماهنگ کرده و به این ترتیب، انعطاف‌پذیری و کارایی را در فرایند برچسب‌گذاری تضمین می‌کنند.

دستگاه لیبل‌زن سرعت بالا

قطعات اصلی ماشین‌های برچسب زن

قطعات اصلی ماشین لیبل‌زن شامل موارد زیر است:

 • هاپر تغذیه
 • تنظیم‌گر چاپ تاریخ
 • ایستگاه لیبلینگ (سر برچسب زدن و پد لیبلینگ)
 • صفحه کنترل
 • مکانیسم تخلیه
 • سیستم ایمنی
 • صفحه برچسب
 • مکانیسم اصلی لیبل‌زنی

روش کار ماشین برچسب‌زن

در یک دستگاه برچسب زن محصولات به وسیله یک تسمه نقاله مستقل تغذیه و جابه‌جا می‌شوند. در همان زمان، سیستم برچسب‌گذاری شروع به حرکت می‌کند. به طور معمول، سیستم تغذیه و جابه‌جایی محصولات با سیستم برچسب‌گذاری هماهنگ می‌شود. مجدداً برخی از وسایل مکانیکی بین جعبه‌ها فاصله ثابتی را ایجاد می‌کنند تا در قسمت بعدی چسباندن برچسب مشکلی ایجاد نشود.

در این حالت، تگ‌های درگ چرخ با حرکت متناوب به ‌عنوان برچسب از قرقره خارج می‌شوند. یک موتور بدون جاروبک، توزیع برچسب را هدایت می‌کند. این قطعه امکان هماهنگ‌سازی خودکار با سرعت حمل کانتینر را فراهم می‌کند. برچسب‌ها با استفاده از یک اسکرول به محل توزیع خود منتقل می‌شوند و ظروف نیز به سمت ناحیه توزیع برچسب حرکت می‌کنند. این فرایند باعث تعیین سایز برچسب مناسب بین ظروف می‌شود.

درک این نکته مهم است که در طول فرایند برچسب‌گذاری باند باید به شروع و توقف برچسب‌ها ادامه دهد؛ بنابراین، قرقره باید در کنترل جابه‌جایی حلقه باز استفاده شود. این قسمت به حفظ برچسب کمک می‌کند، زیرا برچسب با کششی که روی آن گذاشته شده، به محصول متصل می‌شود. البته توجه کنید که در بعضی از دستگاه‌ها از جمله دستگاه لیبل‌زن افقی این روند کمی تفاوت است.

مطالب پیشنهادی : مخلوط شور شن و ماسه

مشخصات فنی دستگاه لیبل زن

در این بخش به جنبه مهم دیگری از ماشین‌های برچسب‌زنی می‌پردازیم و به طور مختصر آن را توضیح می‌دهیم. در حالت ایده‌آل، این مشخصات بسته به مدل از یک ماشین به ماشین دیگر متفاوت است. برخی از مشخصات کلی وجود دارند که معمولاً تجهیزات برچسب‌گذاری از آن‌ها برخوردار هستند. این نوع ماشین‌ها‌‌ باید دارای یک پرس فلکس باریک باشند تا بتواند برخی از موارد زیر را چاپ کند:

 • برچسب‌ها
 • استیکرها
 • کارتن
 • بسته‌بندی انعطاف‌پذیر

همچنین دستگاه برچسب زن دارای عناصر مختلفی است که به نظارت بر وضعیت دستگاه در زمان تولید، برچسب‌گذاری، مداخله در فرایند برچسب‌زنی و سایر جنبه‌های ایمنی کمک می‌کند. با این ‌وجود، اپلیکاتور برچسب باید ساختار سفت و سختی داشته باشد. وجود این ويژگی به سه دلیل اصلی، مهم است.

 1. اپلیکاتور مناسب دوام لازم را فراهم می‌کند؛ بنابراین، دستگاه به مدت طولانی‌تری برای شما قابل استفاده است و ارزشش را دارد که در انتخاب آن دقت کنید. در واقع، انتخاب یک اپلیکاتور یکی از مهم‌ترین مراحل تهیه یک ماشین لیبل‌زن به حساب می‌آید.
 2. استفاده از اپلیکاتور مناسب به دستگاه پایداری می‌بخشد، در نتیجه هنگام کار با آن، به‌ ویژه در یک محیط شلوغ امکان خرابی کمتری وجود دارد. این یک راه مطمئن برای افزایش ایمنی هنگام استفاده از این تجهیزات است.
 3. اپلیکاتور دستگاه را به تطبیق‌پذیری و قابلیت اطمینان برای انجام برخی از کارهای بسیار دشوار مجهز می‌کند.

بارگیری و تخلیه این دستگاه باید ساده و کنترل پنل آن باید کاربرپسند باشد. سایر مشخصات فنی استانداردی که یک ماشین لیبلینگ ایده‌آل باید داشته باشد، شامل هدایت خودکار و کنترل الکترونیکی کشش است. علاوه بر این، باید از قالب انعطاف‌پذیر و درایوهای موتور کنترل دیجیتال برخوردار باشد. همچنین باید توانایی تنظیم سرعت را حتی زمانی که در حال اجرای عملیات است، در خود داشته باشد.

اهمیت استفاده از دستگاه لیبل زن در زمینه بسته‌بندی غیرقابل‌انکار است. امروزه هر واحد تجاری موفق نیاز به سرمایه‌گذاری در یک دستگاه برچسب زن خودکار دارد. البته در هنگام انتخاب یک دستگاه همواره باید به نیاز خود توجه کنید. در بسیاری از موارد در کارخانه‌های کوچک حتی یک دستگاه لیبل زن دستی نیز می‌تواند کار را راه‌ بیندازد.

با توجه به اینکه ماشین‌های برچسب زن در انواع مختلفی تولید خواهند شد، انتخاب دستگاه متناسب با نیاز شما بسیار مهم است. پس ابتدا نیاز خود را بسنجید و سپس نسبت به تهیه یک دستگاه لیبل زن اقدام کنید. همکاران ما در کارا ماشین می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.