بلانچر

بلانچر

نگهداری میوه و سبزیجات در صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد. حفاظت از میوه و سبزیجات از خرابی برای پیشبرد فرایندهای صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد. برای نگهداری از میوه‌جات و سبزیجات روش‌های مختلفی وجود دارد. از این میان، کمتر روشی به کارایی بلانچ کردن (بلانچینگ) می‌رسد. استفاده از بلانچر، میوه و سبزیجات را در برابر آنزیم‌ها مقاوم می‌کند و برای حفظ طعم، رنگ و سلامت محصولات کشاورزی در صنایع غذایی بسیار سودمند است.

بلانچینگ با روش‌های مختلف انجام می‌شود و دستگاه‌های مختلفی دارد. این فرایند را معمولاً پیش از انجماد یا کنسرو بندی محصول انجام می‌دهند. در این مقاله در مورد بلانچر، انواع، کاربردها و قیمت آن توضیح می‌دهیم. اگر به دنبال خرید این محصول هستید، خواندن این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد.

بلانچر

بلانچر

بلانچر دستگاهی است که فرایند بلانچینگ را انجام می‌دهد. بلانچینگ فرایندی است که طی آن میوه و سبزیجات را در برابر آلودگی‌ها و آسیب‌های بیولوژیکی مقاوم می‌سازند. کار این دستگاه، شستشو، نرم‌سازی و پاک‌سازی میوه و سبزیجات است. این فرایند را قبل از انجماد، کنسروسازی یا فرآوری کردن میوه و سبزیجات انجام می‌دهند.

این دستگاه میوه و سبزیجات را نرم می‌کند و از طریق قرار دادن محصول در معرض آب داغ یا بخار (و گاهی امواج الکترونیکی) آن را نیم‌پز می‌سازد. در فرایند بلانچینگ میوه و سبزیجات در پایان کار سرد می‌شوند و با آب یا بخار سرد شستشو می‌شوند تا محصول، خنک شده و تازه بماند. استفاده از بلانچینگ به حفظ کیفیت میوه و سبزیجات کمک می‌کند و به‌علاوه، برای صرفه‌جویی در وقت هم راهگشا است.

دستگاه بلانچینگ صنعتی
یک مدل دستگاه بلانچینگ صنعتی

بلانچر در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

از این دستگاه در صنایع غذایی استفاده می‌شود. مهم‌ترین صنایعی که از بلانچینگ استفاده می‌کنند عبارت‌اند از صنعت کنسروسازی (کنسرو میوه و سبزیجات)، صنایع انجماد مواد غذایی، کمپوت‌سازی، صنایع تولید انواع چیپس (چیپس میوه و چیپس سیب‌زمینی) و صنعت تولید میوه و سبزیجات خشک.

کارایی و کاربرد Blanching machines

از بلانچر برای کارکردهای مختلفی استفاده می‌شود. پیش از آنکه میوه یا سبزیجات فراوری شوند بهتر است این فرایند روی آن‌ها صورت بپذیرد تا از برخی مشکلات پیشگیری شود. از بلانچینگ برای کنترل کیفیت طعم و رنگ میوه و سبزیجات استفاده می‌شود.

برخی اوقات ممکن است کنسرواسیون یا فراوری یک محصول به کیفیت مزه آن آسیب بزند؛ مثلاً ممکن است خشک‌کردن میوه باعث بدطعمی آن شود. در این موارد بهتر است ابتدا محصول را با فناوری بلانچینگ آماده کنیم تا دچار تغییر طعم نشود.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که بلانچر انجام می‌دهد، از بین ‌بردن آنزیم‌های مضر است. برخی آنزیم‌هایی که در میوه و سبزیجات فعال می‌شوند باعث خرابی آن شده و به همین دلیل لازم است این نوع آنزیم‌ها از بین بروند تا عمر محصول کم نشود. بلانچینگ با شستشو و حرارت دهی (و سپس سردسازی) میوه و سبزیجات آنزیم‌های آسیب‌زا را از بین می‌برد و به‌این‌ترتیب، بر دوام محصول می‌افزاید. آنزیم‌های یادشده باعث افت کیفیت میوه و سبزی شده طعم و بوی آن را بد می‌کنند.

کارکرد دیگر بلانچینگ صرفه‌جویی در وقت و آسان‌سازی بسته‌بندی است. با بلانچینگ محصول، آن را نیم‌پز یا نرم می‌کنند و به‌این‌ترتیب از حجم آن می‌کاهند. محصول نرم شده برای انجام مراحل بعدی فراوری بهتر است و زمان کمتری می‌گیرد. محصولی که بلانچینگ روی آن صورت گرفته باشد همچنین برای بسته‌بندی راحت‌تر و مناسب‌تر است.

انواع بلانچر

بلانچینگ با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. مهم‌ترین روش‌های بلانچینگ، بلانچینگ آبی، بلانچینگ با بخار و بلانچینگ با ماکروویو هستند. هرکدام از این روش‌ها مزایای خود را دارند و برای محصولات خاصی مناسب هستند. در ادامه بیشتر به این روش‌ها می‌پردازیم.

دستگاه بلانچینگ آبی

بلانچینگ آبی یا بلانچینگ تر، ساده‌ترین و رایج‌ترین روش بلانچینگ است. در این روش برای بلانچینگ محصول آن را درون آب داغ فرومی‌برند و محصول را مدت کوتاهی (در حد 1 دقیقه) در آن نگه می‌دارند. سپس میوه و سبزی را از آب داغ درون آب سرد قرار می‌دهند و عملیات سردسازی را بلافاصله انجام می‌دهند.

بلانچرهای آبی مخزن‌های آب داغ و آب سرد دارند و برای حفظ کیفیت و رنگ محصول بسیار مفید هستند. از این دستگاه‌ها برای حفظ کیفیت ظاهری و رنگ محصولات استفاده گسترده می‌شود. این دستگاه برای مواردی که رنگ میوه و سبزی حائز اهمیت است کاربرد دارد. از بلانچینگ آبی می‌توان برای آماده‌سازی محصولاتی مثل هویج یا گوجه‌فرنگی جهت فراوری استفاده کرد.

دستگاه بلانچینگ صنعتی

ماشین بلانچینگ بخار

روش قبل بااینکه فواید زیادی دارد و بسیار رایج است معایبی هم دارد. ازجمله معایب بلانچینگ آبی این است که برخی محصولات وقتی در معرض آب جوش قرار می‌گیرند شکل، رنگ و طعم خود را از دست می‌دهند. به دلیل این معایب، روش‌های دیگری از بلانچینگ ابداع شده است که از این جمله می‌توان به بلانچینگ بخار اشاره کرد.

در روش بلانچینگ بخار محصولات را با بخار داغ شستشو می‌دهند. در این روش محصول با آب جوش تماس مستقیم ندارد و به همین خاطر مواد مغذی آن بهتر حفظ می‌شود. این روش خصوصاً برای محصولاتی مناسب است که نباید با آب داغ تماس داشته باشند. محصولاتی که در معرض آب مواد مغذی خود را از دست می‌دهند بهتر است با این روش بلانچ شوند. از این روش برای فراوری محصولاتی مثل گوجه یا نخودفرنگی استفاده می‌شود.

ماشین بلانچینگ ماکروویو

حتماً با ماکروویو و فناوری به‌کاررفته در آن آشنا هستید. در ماکروویو امواج انرژی به‌صورت تابشی به محصول تابانده می‌شود و از این طریق، آن را گرم و فراوری می‌کنند. در بلانچرهایی که با این روش کار می‌کنند هم فناوری مشابهی استفاده می‌شود. در این دستگاه‌ها میوه و سبزیجات را با امواج الکترونیکی نرم و آماده فراوری شدن می‌کنند. دستگاه‌هایی که با این روش کار می‌کنند از منبع الکترونیکی تغذیه می‌کنند و امروزه کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.

ماشین بلانچینگ گازی

روش دیگر بلانچینگ، بلانچینگ با استفاده از گاز است. در این روش از یک گاز جهت انتقال گرما به محصول استفاده می‌شود. پس از قرار دادن میوه و سبزیجات در معرض گاز، آن را با بخار، سردسازی می‌کنند. از گازهایی که در سیستم بلانچینگ گازی استفاده می‌شود می‌توان به گاز گوگرد اشاره کرد.

بلانچر صنعتی

مدل‌های بلانچر

دستگاه‌های بلانچینگ انواع مختلفی دارند. در یک دسته‌بندی می‌توان این دستگاه‌ها را به انواع صنعتی و غیر صنعتی تقسیم کرد. دستگاه‌های صنعتی قیمت بیشتری دارند و به همان نسبت، مزایای بیشتری هم به خریدار ارائه می‌دهند. برای آگاهی از مزایای این نوع دستگاه به با ادامه مطلب همراه باشید.

بلانچر صنعتی

دستگاه بلانچینگ صنعتی (Blanching machines) مزایای زیادی بر ماشین‌های بلانچینگ غیر صنعتی دارد. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به قابلیت کنترل کامل دستگاه اشاره کرد. دستگاه‌های صنعتی این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهند تا زمان و میزان رطوبت را به‌صورت دلخواه تنظیم کنند و ازاین‌رو، کنترل بلانچینگ با این دستگاه‌ها راحت‌تر است.

مزیت دیگر دستگاه‌های بلانچینگ صنعتی (Blanching machines) قابلیت جداسازی قطعات آن است. بسیاری از این دستگاه‌ها از بیش از 300 قطعه تشکیل می‌شوند و بیشتر این قطعات را می‌توان جابه‌جا کرد و آن را به‌سادگی شستشو داد. مزیت دیگر این دستگاه‌ها این است که می‌توان این دستگاه را شخصی‌سازی کرد.

این قابلیت در دستگاه‌های غیر صنعتی وجود ندارد و به همین خاطر مصرف‌کننده مجبور است تنها با حالت پیش‌فرض از آن استفاده کند. در دستگاه‌های صنعتی می‌توان روش بلانچینگ را باتوجه‌به نیاز و سلیقه مشتری تنظیم کرد.

قیمت بلانچر

قیمت دستگاه بلانچینگ به جنس، برند و مدل دستگاه بستگی دارد. قیمت بلانچرهای موجود در بازار تا چند صد میلیون تومان هم می‌رسد. برند دستگاه در قیمت آن تأثیر زیادی دارد و ممکن است مدل مشابه را تنها به دلیل نام آن با قیمتی متفاوت پیدا کنید.

خرید بلانچر

دستگاه بلانچینگ را می‌توان از کلیه مراکز ارائه‌دهنده محصولات آشپزخانه صنعتی تهیه کرد. ازآنجایی‌که قیمت این دستگاه‌ها بالا است توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به خرید با یک منبع آگاه مشوت کنید تا مدل و برند مناسب خود را به‌درستی انتخاب کنید.

جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توان به‌جای خرید دستگاه نو از دست‌دوم استفاده کرد. البته لازم است در انتخاب دستگاه بلانچینگ دست‌دوم توجه شود؛ چراکه دستگاه مستهلک، هزینه‌های زیادی را به خریدار تحمیل خواهد کرد و در بلندمدت ضرر بیشتری نسبت به دستگاه نو خواهد داشت.

خرید بلانچر از کارا ماشین

کارا ماشین، شرکت تخصصی ارائه‌دهنده ماشین‌آلات صنعتی است. این مرکز خدمات بسته‌بندی و فراوری و طراحی و تولید انواع ماشین‌آلات را با کیفیت بالا انجام می‌دهد. شما می‌توانید بهترین دستگاه‌های بلانچینگ را با کیفیت و قیمت مناسب از این شرکت تهیه کنید.

یک مدل دستگاه بلانچینگ بخار

کلام آخر

یکی از فرایندهای مهمی که در صنایع غذایی انجام می‌شود، بلانچینگ است. در این فرایند میوه و سبزیجات را با روش‌های گوناگون (با استفاده از آب، بخار، امواج الکترونیکی یا گاز) شستشو و پاک‌سازی می‌کنند و آن را برای انجام فرایندهای فراوری مواد غذایی آماده می‌کنند. بلانچر، میوه و سبزی را پاک، نرم و تازه می‌کند و به صرفه‌جویی در زمان لازم برای فراوری محصول کمک می‌کند.

از دستگاه بلانچینگ در صنایع غذایی (کنسروسازی، مربا سازی، کمپوت‌سازی، تولید انواع چیپس و …) استفاده گسترده‌ای می‌شود و این دستگاه در بسیاری از کارخانه‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ وجود دارد. انواع مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد که در قیمت‌های گوناگون عرضه می‌شوند. بهتر است پیش از خرید با مشورت کافی اقدام به انتخاب مدل و برند مناسب خود کنید تا متحمل زیان نشوید.

دستگاه بلانچینگ را می‌توان از مراکزی که ابزار و محصولات آشپزخانه صنعتی و هتل را ارائه می‌دهند تهیه کرد. شما می‌توانید برای خرید و انتخاب بهترین دستگاه‌های بلانچینگ از فروشگاه تخصصی کارا ماشین بازدید کنید. انواع ماشین‌آلات صنعتی در این مرکز طراحی و تولید و با کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.