دستگاه اوواش

دستگاه اوواش

در صنعت تولید شن و ماسه، آشنایی با دستگاه اوواش یک امر حیاتی است. این دستگاه که برای شست‌وشوی شن و ماسه استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین وظایف را برعهده دارد. انواع مختلف این دستگاه در اندازه‌های متفاوت جهت استفاده در معادن شن و ماسه تولید می‌شوند. با ما همراه باشید تا در مورد دستگاه‌های اوواش، مزایا و نحوه کار با آن‌ها با شما صحبت کنیم.

دستگاه evowash چه دستگاهی است؟

کاربرد اصلی دستگاه اوواش در صنایع تولید شن و ماسه است. این دستگاه وظیفه اصلی تمیز کردن، آب ‌گرفتن و همچنین ته‌بندی مواد معدنی را برعهده دارد. مهم‌ترین قسمت این دستگاه‌ها مربوط به قسمت dewatering screen یا بخش آبگیری است. این بخش از دستگاه برای خشک‌ کردن آب موجود در مواد معدنی، مدل‌های مختلف کانی، تولیدات ساختمانی سنگی و مواد معدنی آبی استفاده می‌شود.

محصول نهایی این دستگاه‌ شامل ماده‌های پرحجم و با وزن بالایی است که استفاده از آن‌ها را در سایر فرایندهای تولیدی آسان‌تر می‌کند. دستگاه‌های evowash برای بازیافت مواد جامد از درون مواد مایع، محلول‌های مختلف و همچنین ترکیبات حلال در آب به کار گرفته می‌شود. برای ساخت این دستگاه‌ از دو فرایند متفاوت تولید استفاده می‌شود.

evowash

روش ساخت دستگاه اوواش

در روش اول، دستگاه‌های اوواش را با بهره‌گیری از جوشکاری فلزات می‌سازند. در این روش، جوشکار حرفه‌ای قطعات مختلف درون دستگاه را به هم جوش‌ می‌دهد و سپس قطعات بیرونی مونتاژ می‌شوند. پس از اتمام این دو مرحله، قطعات بیرونی وارد قطعات درونی می‌شوند و در نهایت، به ‌وسیله جوشکاری دما بالا به هم اتصال پیدا می‌کنند.

در روش دوم، برای ساخت این دستگاه‌ها از پیچ و مهره استفاده می‌شود. همانند روش جوشکاری، ابتدا قطعات درونی دستگاه با دقت بسیار زیاد در کنار هم قرار می‌گیرند. سپس قطعات بیرونی با پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. در نهایت، این دو قسمت دستگاه نهایی evowash را تشکیل می‌دهند.

یکی از نکاتی که در هنگام ساخت این دستگاه باید به‌ شدت به آن توجه شود، میزان زاویه تحریک است. این زاویه وظیفه اصلی کم‌ کردن رطوبت محصولات را تا پایین‌ترین حد ممکن برعهده دارد. در واقع، همین قسمت باعث می‌شود که یک دستگاه اوواش بتواند نسبت به خشک‌ کردن محصولات مختلف به کار گرفته شود.

هر دو نوع این دستگاه‌ وظیفه خود را به شکل مناسبی انجام می‌دهند و نحوه ساخت آن‌ها ارتباط زیادی با نحوه عملکرد دستگاه ندارد. صفحه لرزشی دستگاه به ‌صورت مختلف می‌تواند تنظیم شود. وظیفه تنظیم این زاویه برعهده اپراتور دستگاه است. زاویه کلی صفحه لرزش در حالت ابتدایی روی سه درجه قرار دارد و طبق نیاز اپراتور، این زاویه می‌تواند بیشتر شود.

ساخت دستگاه اوواش

فرایند کار دستگاه اوواش چگونه است؟

همان ‌طور که گفته شد، مهم‌ترین قسمت این دستگاه مربوط به صفحه لرزشی است. یک دستگاه استاندارد از صفحه‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند. در بعضی از مدل‌ها قابلیت تغییر و جابه‌جایی این صفحه‌ها وجود دارد، هرچند در مدل‌های استاندارد اوواش این امکان وجود ندارد.

مواد معدنی در ابتدا از معدن خارج می‌شوند. این کار معمولاً توسط نوار نقاله انجام می‌شود. در حین فرایند حمل‌ و نقل مواد شسته می‌شوند و از سرند می‌گذرند. از طریق همین مرحله ساده می‌توان حدود دوازده درصد از رطوبت مواد معدنی را گرفت. همچنین در همین مرحله، مواد زائدی که در لابه‌لای محصول قرار دارند، به طور خودکار خارج می‌شوند.

کاربرد اصلی دستگاه اوواش افزایش کیفیت محصول است. به طبع، اگر محصول خروجی از کارخانه دارای ذرات زائد باشد، نمی‌توان از آن در ساختارهای ساختمانی استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه کاهش میزان کلی وزن محصول است. همان ‌طور که می‌دانید، با افزایش میزان رطوبت در یک جسم وزن کلی آن نیز بیشتر می‌شود. البته این کاهش وزن تا حد رطوبت حداقلی انجام می‌شود.

در مرحله ابتدایی، محلول شن و ماسه و آب وارد دستگاه می‌شوند. سپس پمپ دستگاه حمل ‌و نقل این ماده را به قسمت سیلیکونی برعهده دارد. با حرکات دایره‌وار مواد حاصله از مایع جداسازی می‌شوند. پس از این مرحله شن و ماسه جدا شده وارد خط تولید شده و آب نیز از محفظه خروجی به بیرون هدایت می‌شود.

مزایای استفاده از یک دستگاه اوواش چه چیزی است؟

تا اینجای مقاله با نحوه کار دستگاه اوواش و همچنین مواردی که می‌توان از این دستگاه‌ها استفاده کرد، آشنا شده‌اید. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از آن‌ها خواهیم پرداخت.

به ‌طور کلی، دستگاه‌های evowash دارای مزایای بسیار زیادی هستند. در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • میزان حجمی از محصول که می‌تواند وارد دستگاه اوواش شود، بسیار بالا است (با توجه ‌به اندازه کلی محصول).
  • دستگاه اوواش رطوبت محصول مد نظر را به یک میزان مناسب کاهش می‌دهد.
  • صفحه خشک‌کن دستگاه‌های اوواش باعث می‌شوند تا استفاده از آن‌ها ساده‌تر شود. در بعضی از مدل‌ها حتی می‌توان بعضی از صفحه خشک‌کن‌ها را به‌ صورت ماژولار تغییر داد.
  • با توجه ‌به مواد استفاده شده در تهیه این دستگاه‌ها که معمولاً بهترین آلیاژها هستند، امکان فرسودگی آن‌ها بسیار کم است و به ‌طور کلی، در برابر آسیب‌های خارجی مقاوم هستند.
  • این تجهیزات به علت مهندسی دقیق، ایمنی کامل را برای تمامی کاربران و اپراتورها فراهم می‌کنند. در واقع، نرخ آسیب‌های احتمالی افرادی که با این دستگاه‌ها کار می‌کنند، تقریباً صفر است.
  • میزان آب ورودی به درون محصول می‌تواند به ‌راحتی کنترل شود. اپراتور دستگاه با سویچ‌های متفاوت این میزان آب را در محدوده مد نظر خود نگه می‌دارد.
  • در بعضی از مدل‌های این دستگاه از ماده سیلیکون نیز استفاده می‌شود. سیلیکون موجب می‌شود که فرایند جداسازی محصولات به‌ آسانی صورت گیرد.

مزایای دستگاه اوواش

موادی که برای تولید اوواش استفاده می‌شود

در دستگاه‌های اوواش جدید برای تولید صفحه‌های ممیزی از ماده Polyurethane استفاده می‌کنند. کیفیت بالای این ماده موجب شده است تا به انتخاب اول در این زمینه تبدیل شود. Polyurethane ماده‌ای بوده که به علت داشتن فضای بسیار کوچک بین اتم آن، برای جداسازی مواد زائد از موادی مانند ماسه گزینه مناسبی باشد. همین ویژگی باعث می‌شود هدر رفت محصول نهایی بسیار کم باشد.

به طور کلی، دستگاه‌های اوواش از مواد بسیار باکیفیتی ساخته می‌شوند. استفاده از برترین آلیاژهای موجود در صنعت باعث می‌شود که آن‌ها از نظر فرسایش و خوردگی بسیار مقاوم باشند و به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری در نظر گرفته شوند. روش‌های قدیمی شستن ماسه علاوه بر اینکه مستلزم هزینه و نیاز به نیروی انسانی بیشتری است، موجود آسیب رساندن به محیط‌زیست نیز می‌شود.

استفاده از دستگاه اوواش به دلیل مصرف کمتر آب و قرار ندادن مواد زائد در ماده خروجی از دستگاه، نه تنها برای محیط‌زیست مناسب است، بلکه باعث می‌شود تا فرایند شست‌وشو به بهترین شکل و در کمترین زمان انجام شود.

تولید اوواش

محصولات مرتبط : مخلوط شور شن و ماسه

سایر قطعات یک ماشین اوواش

به طور کلی، یک دستگاه اوواش از قطعات بی‌شماری ساخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه مربوط به dewatering screen  است. در صورت خرابی این قطعه، عملکرد کلی دستگاه ناپایدار می‌شود؛ بنابراین، باید همواره قبل از شروع هرگونه عملیات شست‌وشو آن را بررسی کرد.

در صورتی که دستگاه به‌ صورت مداوم کار می‌کند، باید طی بازه‌های زمانی خاص استفاده از دستگاه را متوقف کرد و پس از بررسی کامل قسمت dewatering screen و اطمینان از سالم بودن قطعه، عملیات شست‌وشو را ادامه داد.

پمپ آب نیز یکی از اصلی‌ترین قطعات دستگاه اوواش است. پمپ آب وظیفه تنظیم میزان آب ارسالی به محفظه شست‌وشو را برعهده دارد. در بعضی از مدل‌ها از یک پمپ اضطراری نیز استفاده می‌شود. در صورتی که پمپ آب اصلی از کار بیفتد، این پمپ آب اضطراری سریعاً نسبت به ارسال آب اقدام می‌کند.

با توجه به اندازه دستگاه اوواش، قطعات ذکر شده دارای حجم‌های مختلفی هستند. به طبع هرچه اندازه دستگاه بزرگ‌تر باشد، حجم کلی این قطعات نیز بیشتر است.

در نمونه‌های جدید این دستگاه؛ قابلیت بازیابی نیز در نظر گرفته شده است. قابلیت بازیابی به این معنی است که می‌توان پس‌آب‌هایی را که توسط سایر دستگاه‌ها تولید شده‌اند، وارد دستگاه کرد. با توجه به اینکه مکانیزم عملکردی دستگاه وابسته به قسمت ورودی نیست، پس از ورود پس‌آب‌های زائد، دستگاه آن‌ها را مانند هر ماده ورودی دیگری شست‌وشو می‌دهد و به این طریق می‌توان از هدررفت محصولات بیشتر جلوگیری کرد.

خرید اوواش

اگرچه کاربرد اصلی دستگاه‌ اوواش در شست‌وشو شن و ماسه است؛ اما از این دستگاه‌ در کارخانه‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند. با توجه به هزینه کم و عدم نیاز به نیروی انسانی بالا، این دستگاه‌ به یک انتخاب مطمئن در کارخانه‌های تولید شن و ماسه، سرب، طلا، و غیره تبدیل شده‌ است. امروزه مدل‌های مختلفی از این دستگاه روانه بازار شده‌اند که حتی قابلیت بازیافت پسماند دستگاه‌های دیگر را دارند و از طریق میزان هدررفت مواد را به حداقل کاهش می‌دهند.

کارا ماشین معتبرین‌ترین شرکت در زمینه ارائه دستگاه‌های اوواش به شمار می‌آید. اوواش‌ها را می‌توان با توجه به نیاز خود در اندازه‌های متفاوتی تهیه کرد. مهم‌ترین نکته در انتخاب یک ماشین اوواش نیز همین نکته است. کارشناسان کارا ماشین می‌توانند شما را در تهیه یک ماشین اوواش باکیفیت همراهی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.