دستگاه اکسترودر

دستگاه اکسترودر

دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در صنایع مختلف به حساب می‌آید. این دستگاه یک سیستم قالب‌گیری دارد که تمام مواد پس از خارج شدن از آن شکل قالب را می‌گیرند. تمام اشیا و خوراکی‌های موجود در اطرافمان که به طور منظم مشاهده می‌کنید، یک بار از داخل این دستگاه عبور کرده‌اند و بر اساس فعل و انفعالاتی مانند حرارت به شکل مورد نظر تبدیل شده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد Extruder machine یا همان ماشین اکسترودر اطلاعات کلی و مفیدی ارائه دهیم که برایتان جالب توجه خواهد بود، از این رو، با ما همراه باشید.

Extruder machine 

دستگاه اکسترودر چه نوع دستگاهی است؟

برای پرداختن به موضوع اکسترودر باید مفهوم اکستروژن را بیان کنیم. در فرایند اکستروژن یک ماده به داخل دستگاه هدایت می‌شود و سپس از طریق قالب‌های موجود در آن، همانند ماده متراکم شده شکل قالب را به خود می‌گیرد. البته موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. فعل و انفعالاتی در این پروسه صورت می‌گیرند تا نتیجه مطلوب به دست آید.

موادی گوناگونی می‌توانند اکسترود ‌شوند. به عنوان مثال؛ پلاستیک، لاستیک، میله فلزی یا حتی مواد غذایی مانند ماکارونی نیز از طریق اکسترود شدن به وجود می‌آیند. حرارت دیدن و رانده شدن از داخل قالب مهم‌ترین فعالیتی است که در این پروسه انجام می‌شود. حالا که به موضوع اکسترود شدن پی بردید، باید بدانید که تمام این مراحل از طریق دستگاه اکسترودر انجام می‌شود.

اکسترودر به تنهایی برای به نتیجه رسیدن فرایند اکستروژن کافی است و از طریق سیستم‌هایی مانند سیلندر اقدام به حرارت دادن و گرم کردن مواد مورد نظر می‌کند و شکل دلخواه و مشخص را به وجود می‌آورد. قالب‌ها اغلب تکه‌هایی از قبل ساخته شده هستند که مواد را از دهانه کوچک به طرف دیگر عبور داده و به آن‌ها شکل می‌دهند. ورقه‌های فلزی، آلومینیومی و پلاستیکی غالباً از این طریق به دست می‌آیند.

عملکرد دستگاه اکسترودر

کاربرد دستگاه اکسترودر

در Extruder machine طیف وسیعی از محصولات و تجهیزات تولید می‌شوند. شاید احساس کنید که این دستگاه فقط برای تولید محصولات صنعتی به کار می‌رود، ولی این طور نیست. از دستگاه مورد نظر برای تولید انواع ماکارونی با شکل‌های مختلف، غلات صبحانه و انواع میان وعده‌ها نیز استفاده می‌شود. با این توضیحات به اهمیت دستگاه اکسترودر پی بردید و دیگر آن واژه نامفهوم و عجیب و غریب در ذهن شما جایی ندارد. در ادامه به ابعاد مختلف این موضوع می‌پردازیم.

کاربرد دستگاه اکسترودر

نحوه اکسترود شدن محصولات

برای تولید وعده‌هایی غذایی از طریق اکسترودر مواد اولیه به داخل آن می‌روند و سپس با استفاده از دما، فشار و حرارت کنترل شده قطعات و تکه‌های یکسانی به بیرون از دستگاه هدایت می‌شوند. احتمالاً در زمان مصرف غلات صبحانه به یکدست و هم اندازه بودن تکه‌های صبحانه‌تان فکر کرده‌اید. در این شرایط از خود می‌پرسید که چه نوع سیستمی برای یکنواخت و یکدست شدن این میان وعده یا صبحانه به کار می‌رود.

حالا کاملاً به پاسخ سوال خود دست یافتید. این دستگاه اکسترودر معجزه‌گر است که لذت یک صبحانه منظم را در کاسه شما فراهم کرده است. علاوه بر این، خوراکی‌های مخصوص حیوانات نیز با استفاده از این دستگاه تولید می‌شوند.

سایر محصولات : اتوکلاو صنعتی

کاربرد اکسترودر در صنایع

در اغلب صنایع برای تولید کاتالیزورهایی چون ژل صنعتی، آلومینا و کائولین از دستگاه اکسترودر استفاده می‌شود. استفاده از گلوله‌های کوچک، حلقه‌ها، میله‌ها و پیکربندی کاتالیست‌ها با استفاده از این دستگاه کاملاً هموار خواهد شد. تولید عدل لاستیکی که به منظور ساخت هر تجهیزاتی از جمله لنزها تا غضروف به کار می‌آیند، از طریق دستگاه‌های اکسترودر ایجاد می‌شود. گاهی اوقات این دستگاه‌ها می‌توانند عدل‌های بزرگ را بدون بهره‌گیری از تالک و مواد شیمیایی دیگر تولید کنند.

احتمالاً فکر کردید که کاربرد این دستگاه تمام شده است، ولی در حقیقت این چنین نیست. کاربردهای این دستگاه به حدی زیاد است که می‌تواند به عنوان ضروری‌ترین سیستم و دستگاه در زندگی انسان مطرح شود. به بیان ساده‌تر، از این دستگاه در تولید تجهیزات تهویه هوا نیز استفاده می‌شود. قبلاً از اکسترودرهای خلاء در خاک رس به منظور هوازدایی استفاده می‌شد.

در حال حاضر از این دستگاه برای تولید کربن بهره می‌برند. شیوه کارکرد این دستگاه در هوازدایی کربن باعث افزایش خواص جذبی آن می‌شود. این شرایط باعث می‌شود تا کاربرد آن برای تصفیه هوا و آب دوچندان شود. در تولید لوله‌های پی وی سی نیز از دستگاه اکسترودر استفاده می‌شود.

اکسترودرهای دستی و صنعتی

برخی اکسترودرها در اندازه‌های بسیار بزرگ و صنعتی وجود دارند و برخی دیگر از آن‌ها به صورت دستی فعالیت می‌کنند. با این حال، برای تولید محصولات صنعتی و غذایی بزرگ به اکسترودرهای صنعتی و پیچیده نیاز است. دقیقاً مثل هر ماشین و دستگاه دیگری طیف عظیم و متنوعی از این سیستم‌ها وجود دارند که هر کدام برای اهداف مختلفی ساخته شده‌اند. افراد باید ابتدا حوزه فعالیت و مهارت خود را مشخص کرده و سپس اقدام به تهیه و خرید این دستگاه کنند تا نهایت بهره‌وری و نتیجه مطلوب را داشته باشند.

علاوه بر وجود انواع مختلفی از دستگاه‌های اکسترودر، پروسه اکستروژن نیز انواع مختلفی دارد. به ‌عنوان مثال، نوع مستقیم، غیرمستقیم، هیدرواستاتیک، داغ، سرد، ضربه‌ای و عمودی نمونه‌هایی از انواع مختلف و متنوع اکستروژن‌سازی هستند.

اکسترود دو ماردون

اکستروژن مستقیم و غیر مستقیم

اگر بخواهیم به طور شفاف و واضح توضیح دهیم، در اکستروژن مستقیم جهت‌های حرکت مواد و سنبه دستگاه موازی با هم است، در صورتی که این جهت در اکستروژن غیر مستقیم کاملاً مخالف هم قرار دارد.

اکستروژن داغ و سرد

در صورتی که از اکستروژن سرد استفاده شود، مواد می‌توانند با دمای محیط و بدون گرم شدن، پروسه  اکسترود شدن را تکمیل کنند. مزیتی که این نوع اکسترود کردن دارد، این است که اکسیداسیون سطح در آن کاهش می‌یابد و استحکام مواد افزایش پیدا می‌کند. در این نوع اکستروژن باید راونکاری قدرتمند باشد، به همین منظور، از عملیات پوشش تبدیلی استفاده می‌شود.

البته می‌توانید از روانکاری هیدروستاتیکی نیز استفاه کنید. علاوه بر این، پوشش‌دهی نقره با قلع نیز بهترین نوع روی فلز است. در کنار این مزیت، یک محدودیت دیگر در خصوص اکسترود سرد وجود دارد. پوسته شدن و چسبندگی بالا مهم‌ترین معایب این نوع اکسترود شدن هستند.

در اکستروژن داغ، مواد قبل از اینکه اکسترود شوند، داغ خواهند شد، البته مقدار داغ شدن نیز در مواد مختلف متفاوت است. لزوم روانکاری در این نوع اکسترود شدن بسیار بالا است. شیشه، نمک و گرافیت مهم‌ترین موادی هستند که می‌توان با آن‌ها عملیات روانکاری را در اکسترود سرد انجام داد.

انواع دستگاه اکسترودر تک ماردون و دو ماردون

برای خرید دستگاه اکسترودر می‌توانید انواع مختلف آن را مورد توجه قرار دهید و سپس با توجه به حوزه و زمینه فعالیت خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. دستگاه‌های اکسترودر شامل انواع تک شیفت و جفت شیفت هستند. غالباً به این نوع دستگاه به ترتیب تک ماردون و دو ماردون گفته می‌شود.

اکسترودر تک ماردون

ساده‌ترین نوع دستگاه اکسترودر نوع تک ماردون آن است. در این حالت، فشار وارده به پیستون منتقل شده و اکسترودر ملزوم به خارج کردن قالب از خود می‌شود. حرارتی که به سیستم قالب وارد می‌شود، باعث ذوب شدن مواد خواهد شد. در این صورت، ویسکوزیته آن کم می‌شود. تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند تا با استفاده از حرارت مناسب، فشار و تمام عملیات، پلیمر یا محصول مورد نظر به طرز دلخواهی از قالب خارج شوند.

اکسترودر تک ماردون یا یک پیچ شامل سیستم تغذیه، سیستم پیچ، سیستم بخاری و بشکه، سَری، قالب و سیستم کنترل است. علاوه بر این، سیستم محرک شامل جعبه دنده، موتور و یاتاق است. بشکه و سیستم‌های حرارت دهنده رزین را به جلو هدایت می‌کنند تا باعث ذوب شدن مواد شوند. در این حالت، مخلوط به درون قالب می‌رود و کاملاً شکل آن را می‌گیرد.

اکسترودر دو ماردون

اکسترودر دو ماردون

اکسترودرهای دو ماردون در گروه بهترین دستگاه‌های ترکیبی قرار دارند. این نوع ماشین‌آلات کاملاً تخصصی و حرفه‌ای ساخته شده‌اند و توانایی انجام سخت‌ترین فعالیت‌ها در زمینه اکسترود کردن را دارند. از این ماشین‌ها می‌توان در صنایع عظیم پلیمر، شیمیایی و مواد غذایی استفاده کرد. همچنین این دستگاه‌ها در ساخت انواع چسب‌ها، درزگیرها، بتونه، صابون‌ها، مواد شوینده، پلاستیک، خمیرهای سلولزی و مواد شیمیایی نیز کاربرد دارند.

این تجهیزات دو پیچ در هم تنیده دارند که چرخشی هستند. پیچ‌ها علاوه بر اینکه کار خود را انجام می‌دهند، باعث پاک‌شوندگی خود نیز می‌شوند. در زمان استفاده از این اکسترودرها، مدت زمانی که مواد داخل دستگاه می‌ماند، نسبت به نوع تک ماردون کمتر است. این شرایط باعث افزایش سرعت اکسترودرهای دو ماردون می‌شود.

علاوه بر این، این دستگاه‌ها انرژی کمتری هم مصرف می‌کنند و قادر به ترکیب کردن انواع مواد مختلف هستند. مجموعه کارا ماشین ارائه‌دهنده انواع محصولات و دستگاه‌های صنعتی و نیمه صنعتی است که شما می‌توانید با مراجعه به آن خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید.

در این مقاله به معرفی دستگاه اکسترودر پرداخته شد. تولید انواع محصولات مانند آج تایر، لوله، پوشش انواع سیم و مواد غذایی مختلف با استفاده از این دستگاه‌ها امکان‌پذیر است. در این دستگاه، فلز و یا مواد دیگر از یک طرف دستگاه وارد می‌شوند و از طریق پروسه معمول مانند حرارت دادن شکل دلخواه قالب را به خود می‌گیرند. این دستگاه یک پروسه حیرت انگیز دارد که از آن طریق هر موادی که به دستگاه وارد می‌شود، به اشکالی مانند لوله، میله، مستطیل‌های توخالی و یا صفحات بلند تبدیل می‌شوند.

برای تهیه این دستگاه می‌توانید به مراکز فعال در زمینه فروش این دستگاه‌ها مراجعه کنید. یکی از این مراکز معتبر مجموعه کارا ماشین است که توانسته در حوزه فروش چنین تجهیزاتی پیشقدم باشد و رضایت مشتریان را جلب کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]
  1. محسن حیدری

    مطالب بسیار تکمیل و پر محتوا بودند
    ممنون از زحماتی ک ب دوش کشیدید

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.