کانوایر

کانوایر

در واقع، کانوایر یا همان نوار نقاله راهی است که تکنولوژی جلوی رویتان قرار داده است تا به سادگی بارهای سنگین یا زیاد را از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل کنید. این دستگاه‌ها چون به عملکرد شما سرعت می‌بخشند، یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های انتقالی هستند که هر کجا می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تفاوتی ندارد که آن را در سوپر مارکت خود قرار می‌دهید یا برای بسته‌بندی مواد از آن به عنوان یک روش انتقال مکانیکی استفاده می‌کنید، در هر صورت باید بدانید که انتخاب درست دستگاه می‌تواند گام مهمی در جهت پیشبرد کار شما باشد. کارا ماشین دقیقاً همان جایی است که به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید و کسب و کارتان را رونق ببخشید.

کانوایرها کاربری‌های متفاوتی دارند

آشنای با کانوایر

انتقال مکانیکی بارهای سنگین یا مواد با تعداد و حجم زیاد از جمله مواردی است که می‌توانید از دستگاه کانوایر استفاده کنید. این کار توسط دستگاهی انجام می‌شود که اجزای مختلفی آن را تشکیل داده‌اند. این دستگاه‌ها از سیم بکسل، برق، چرخ دستی و مسیر متحرکی تشکیل شده‌اند که مواد روی آن قرار می‌گیرد.

نوار نقاله از یک تسمه تشکیل شده است که دور دو یا چند قرقره قرار می‌گیرد. تسمه‌ها همان حلقه‌های بسته‌ای هستند که بخشی از آن را می‌بینید. این حلقه‌ها به کمک قرقره‌های متحرک به حرکت درمی‌آیند و به دور آن‌ها می‌چرخند. معمولی‌ترین نوار نقاله گذرگاه‌های متحرکی هستند که اغلب آن‌ها را در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید.

اهمیت نوار نقاله یا کانوایر؛ آری یا خیر؟

برای درک اهمیت و ضرورت کانوایر در کسب و کار باید بدانید این دستگاه چه مزایایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس از اطلاع از این مزایا می‌توانید با خیال راحت تصمیم بگیرید و برای خرید آن به کارا ماشین مراجعه کنید. مزایای حاصل از این دستگاه به شرح زیر است:

  • اصلی‌ترین مزیت این دستگاه‌ این است که مواد را با تعداد یا وزن زیاد از محلی به محل دیگر منتقل می‌کند.
  • در اغلب مکان‌ها این امکان وجود دارد که این سیستم را نصب کنید.
  • توانایی انتقال اشکال در اندازه و وزن مختلف از جمله مزایای این دستگاه است.
  • به دلیل اتوماسیون بودن اغلب این دستگاه‌ها، ایمنی در محیط کار نیز افزایش می‌یابد و علاوه بر آن توان عملیاتی نیز ارتقا پیدا می‌کند.
  • نوار نقاله از انواع مختلفی تشکیل شده است که بسته به هدف، شرایط یا حتی هزینه‌ای که در نظر دارید، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
Conveyor
Conveyor زنجیره‌ای حاصل ترکیب دو یا چند زنجیر است

انواع کانوایر یا نوار نقاله ها

نوار نقاله یا همان کانوایر انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربری و شرایط دیگری که پیش از این نیز ذکر کردیم، می‌توانید بهترین گزینه را برای محل کار خود انتخاب کنید. هر یک از این سیستم‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که لازم است قبل از تصمیم‌گیری برای خرید بررسی شوند.

نوار نقاله معمولی

این دستگاه ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع کانوایر است که قابلیت تنظیم سرعت را در اختیار اپراتور قرار می‌دهد. در این نوار نقاله تسمه متحرک روی قاب فولادی سوار شده است و مواد را از محلی به محل دیگر هدایت می‌کند. این نوع از نوار نقاله‌ها ارزان‌ترین مدل را تشکیل می‌دهند و البته کار با آن‌ها بسیار ساده است. می‌توانید براساس نیاز خودتان ارتفاع آن را تغییر دهید و هرکجا که نیاز دارید، بار را از روی تسمه متحرک بردارید.

اما باید بدانید که نوار نقاله معمولی نسبت به انواع دیگر این دستگاه محدودیت‌های زیادی دارد. یکی از این محدودیت‌ها دشوار بودن نظافت تسمه یا همان کمربند متحرک است. اگر مواد چسبنده روی این تسمه بریزد، نمی‌توانید به سادگی آن را پاک کنید. در نتیجه، در مسیر حرکت، این مواد به رول‌ها و قرقره‌ها منتقل خواهند شد.

نوار نقاله ارتعاشی
نوار نقاله ارتعاشی برای جدا کردن مواد مناسب است

کانوایر غلتکی جاذبه

نوار نقاله‌های گرانشی یا جاذبه از مجموعه چند غلتک تشکیل شده‌اند که در فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و از اطراف با یک قاب احاطه شده‌اند. این غلتک‌ها به واسطه موقعیتی که دارند، قابلیت تنظیم سطح را برای شما فراهم می‌کنند. می‌توانید بسته به نیاز آن‌ها را زاویه‌دار یا حتی کج کنید و گرانش نیز باعث حرکت مواد روی تسمه می‌شود.

اغلب شرکت‌های بارگیری و تخلیه کامیون از این کانوایر استفاده می‌کنند. این غلتک‌ها هزینه کمتری دارند و چون از برق استفاده نمی‌کنند، سازگار با محیط‌زیست هستند. به دلیل نوع طراحی، دست شما در نحوه استفاده از این سیستم باز است. همچنین نگهداری و تعمیر آن‌ نیز هزینه کمی دارد.

با این حال ممکن است در حین انتقال، مواد کوچک‌تر یا بزرگ‌تر با هم مخلوط شوند. به همین دلیل، باید از مواد در یک اندازه استفاده کنید. حتی امکان آسیب دیدن مواد نیز وجود دارد. این دستگاه بسیار سنگین و تقریباً غیر قابل حمل است و نمی‌توانید سرعت آن را کنترل کنید.

نوار زنجیره‌ای

قرار گرفتن دو یا چند زنجیره در کنار هم که مواد را جابه‌جا می‌کنند، این نوار نقاله را تشکیل می‌دهند. استفاده از این نوار نقاله برای انتقال و جابه‌جایی مواد سنگین یا مواردی که دارای سطوح ناهموار هستند، بسیار مناسب است. درست است که می‌توانید وسایل بسیار سنگین را با کمک این نوار نقاله حمل کنید، اما نباید توقع حرکت سریع را از این نوار داشته باشید. حرکت با سرعت کم از معایب این دستگاه است.

نوار نقاله مونوریل
نوار نقاله مونوریل در برخی مناطق به بالا حرکت می‌کنند

نوار نقاله موتوری

در این دستگاه برای حرکت تسمه از موتوری کمک می‌گیرند که در کنار قاب تسمه مستقر شده است. این دستگاه نیز دارای غلتک‌هایی با فواصل مساوی بوده و از نظر ظاهری شبیه نوع گرانشی است. بسته به باری که قرار است به کمک دستگاه منتقل کنید، تعداد موتورها متفاوت هستند.

در این دستگاه می‌توان از زنجیر یا تسمه برای اتصال غلتک‌ها استفاده کرد. با این حال، وجود سنسور برای جلوگیری از تصادف مواد روی تسمه از مزایای آن است. در صورتی که لازم باشد، سنسور به طور خودکار دستگاه را خاموش می‌کند.

نوارهای مونوریل

این دستگاه از حامل‌ها برای جابه‌جایی مواد در فواصل بسیار طولانی استفاده می‌کند. ریل‌ها اغلب از سازه و دستگاه آویزان هستند و خطوط سیگنال هادی درون خود ریل قرار دارد و به آن‌ها برق می‌رساند. در برخی موارد، این ریل‌ها در نقاطی کاملاً به سطح می‌رسند و دوباره با حرکت به سمت بالا از مسیر روی زمین فاصله می‌گیرند.

کانوایر فروشگاهی
کانوایر فروشگاهی قابلیت تنظیم ارتفاع دارد

کانوایر ارتعاشی

یکی از جالب‌ترین دستگاه‌های Conveyor‌ نوع ارتعاشی است که به شما کمک می‌کند نه تنها مواد را جابه‌جا کنید، بلکه بتوانید به جداسازی موادی بپردازید که مورد نیازتان نیست. این دستگاه برای جدا کردن مواد ریز از درشت یا حتی جدا کردن سنگ و گل و لای از سبزیجات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوار نقاله ارتعاشی دارای طراحی‌های خاص یا حتی سفارشی است و از جدا کردن گل سبزیجات تا استخراج مواد از معدن دامنه کاربری گسترده‌ای دارد. بسته به محلی که قرار است از این دستگاه استفاده کنید، می‌توانید به انتخاب طرح آن بپردازید و از مزایای آن لذت ببرید.

نوار نقاله پنوماتیکی

نقل و انتقال مواد در این دستگاه با کمک گازی انجام می‌شود که تحت فشار قرار گرفته است. این گاز مواد را با کمک خط لوله‌ای انتقال می‌دهد که مهر و موم شده است. زمانی که فشار در خط لوله وارد می‌شود، مواد دانه‌ای یا پودری شکل به گردش می‌آیند و در این لوله حرکت می‌کنند.

کانوایر
از کانوایر برای جابه‌جایی مواد سنگین استفاده می‌شود

نوار نقاله پیچ

زمانی این دستگاه برای شما کاربرد دارد که لازم است محصولات پودری، تراشه یا مواد آبکی و شل را انتقال دهید. در قسمت مرکزی این دستگاه هلیکوئید چرخان تعبیه شده است که روی شفت قرار دارد. این نوع طراحی باعث می‌شود تا نوار نقاله به صورت مارپیچی یا حلزونی حرکت کند و مواد را انتقال دهد.

البته نوار نقاله‌های متعدد دیگری هستند که به شما در جابه‌جا کردن مواد کمک می‌کنند. نوار نقاله معکوس یا نوار نقاله عمودی از جمله موارد دیگری هستند که می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. نوار نقاله ناودانی نیز نوع دیگری است که از سطح بسیاری صافی مانند چوب یا پلاستیک تشکیل شده است. این دستگاه به صورت زاویه‌دار طراحی شده است و حرکت آن می‌تواند به صورت مستقیم، زاویه‌دار یا مارپیچی باشد. مهم این است که شما بدانید کدام نوع نوار نقاله یا Conveyor برای شما مفید است و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کلام پایانی نوار نقاله یا کانوایر

در بسیاری از کسب و کارها جابه‌جا کردن مواد حرف اول را می‌زند. تفاوتی ندارد که کسب و کار شما فروشگاه مواد غذایی بوده یا محلی برای تخلیه بار کامیون باشد. در هر صورت، لازم است تا روزانه حجم یا تعداد فراوانی از محصولات و بارها را حمل کنید و به جای دیگری برسانید. حمل و نقل مداوم زمان‌بر است و انرژی نیروی انسانی را تحلیل می‌برد.

کانوایر دقیقاً راه‌حلی است که تکنولوژی پیش پای شما قرار می‌دهد. می‌توانید به سادگی مواد را روی دستگاه نوار نقاله قرار دهید و از سرعت، اطمینان و قابلیت‌های دیگر این دستگاه نهایت استفاده را ببرید. فراموش نکنید که انتخاب دستگاه اصل و مناسب امر مهمی است. کارا ماشین دقیقاً همان‌جایی است که می‌توانید با فراغ بال بهترین انتخاب را داشته باشید و از انتخاب مناسب خود لذت ببرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.