بلندر

بلندر

یکی از دستگاه‌های صنعتی، دستگاه بلندر است که برای ترکیب چند نوع مواد با سختی متفاوت استفاده می‌شود. امروزه این دستگاه به عنوان یک ابزار مهم در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها کاربرد فراوانی دارد. دستگاه blender یا همان مخلوط‌کن در دو نوع خانگی و صنعتی در بازار وجود دارد. نوع خانگی آن برای تهیه انواع دسر، نوشیدنی و غیره کاربرد دارد و نوع صنعتی این دستگاه نیز در صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، کشاورزی، شیمیایی و غیره استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی نوع صنعتی بلندر می‌پردازیم.

انواع دستگاه بلندر صنعتی و کاربرد آن

امروزه نمی‌توان در بخش صنعت برای ترکیب مواد مختلف در حجم و اندازه‌های زیاد از نیروی دستی و انسانی استفاده کرد. از این رو، دستگاه‌های صنعتی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها استفاده می‌شوند و عمل ترکیب مواد مختلف را برای تبدیل به ماده نهایی یا واسطه‌ای انجام می‌دهند که به آن بلندرهای صنعتی گفته می‌شود.

دستگاه بلندر ساکن

یکی از محصولاتی که کارا ماشین در این زمینه ارائه می‌کند، دستگاه مخلوط‌کن ساکن است که به دلیل عدم حرکت اجزا به آن ساکن گفته می‌شود. محفظه مواد در این دستگاه بسته می‌شود و مواد داخل آن با فشار زیاد در هم مخلوط می‌شوند. به دلیل ساده بودن قطعات این دستگاه، شست و شو و مراقبت از آن هزینه کمی دارد. مسلماً هر چه اندازه دستگاه بزرگ‌تر باشد، قدرت آن نیز به دلیل ترکیب مواد بیشتر در یک زمان مشخص بالا‌تر است. جنس این دستگاه با توجه به کاربرد آن از استیل، آلمینیوم، چدن، فولاد و تیتانیوم است.

دستگاه مخلوط‌کن ساکن

دستگاه بلندر درام

یکی از انواع دستگاه‌های مخلوط‌کن صنعتی، درام است که برای ترکیب موادی مانند چسب یا سیمان کاربرد دارد. حتماً تا به حال برایتان پیش‌آمده است که در خیابان تریلی‌هایی که محفظه‌های چرخشی را روی خود حمل می‌کنند، دیده باشید. این نوع blender در صنعت ساختمان‌سازی برای تهیه بتن به کار می‌رود و آب و سیمان را با هم ترکیب می‌کند. اندازه‌های بزرگ‌تر این دستگاه برای ترکیب مواد در حجم‌های زیاد نیز وجود دارد و در صنعت تولید بتن و سیمان به کار می‌رود.

دستگاه مخلوط‌کن درام

دستگاه بلندر پارویی

محصول دیگری که از برند کارا ماشین ارائه می‌شود، دستگاه بلندر صنعتی پارویی است که یک موتور با ساختار سخت، درام افقی، مخلوط‌کننده شبیه یو و همزن، قطعات آن را تشکیل می‌دهند. شکل پارو مانند تیغه‌ها موجب شده است تا به این نام خوانده شود. قرارگیری این قطعات در کنار هم کمک می‌کند تا مواد مختلف با ذرات و چگالی متفاوت به خوبی با هم ترکیب شوند. مدت زمانی که این دستگاه برای ترکیب مواد گوناگون به خود اختصاص می‌دهد، در نهایت به یک دقیقه می‌رسد تا ذرات متراکم خشک و مرطوب را با هم مخلوط ‌کند. شکل پارویی آن موجب می‌شود که این blender با سرعت 80 درصد بیشتر از دستگاه‌های دیگر مواد مختلف را با هم درآمیزد.

دستگاه مخلوط‌کن پارویی

دستگاه مخلوط‌کن صنعتی برشی بالا

این بلندر صنعتی محفظه‌ایی به صورت چرخشی دارد و تیغه‌هایی در قسمت بالا و پایین آن قرار گرفته است. تیغه‌های پایینی مواد را در راستای دیواره محفظه ترکیب می‌کنند. تیغه‌های بالایی هم با سرعتی بالا مواد را برش می‌دهند و این طرز کار موجب می‌شود که مواد داخل مخلوط‌کن به شکل گرداب بچرخند و به صورت یکدست با هم ترکیب شوند. ویژگی‌های این دستگاه که کارا ماشین آن را ارائه می‌دهد، شامل افزایش موج، عدم نشت روغن، تنظیم سرعت برای حجم‌های بالا و عدم وجود نقطه کور در آن است.

بلندر صنعتی برشی بالا

دستگاه مخلوط‌کن صنعتی هموژنایزر

این دستگاه برای تولید محصولاتی است که باید در شرایط استریل باشند و به این دلیل، محفظه این دستگاه‌ها در حالت خلأ است. بلندر صنعتی هموژنایزر با یک ساختار استریل در صنایع بهداشتی و آرایشی، دارویی و غذایی کاربرد دارد. قسمت پایین این دستگاه مخروطی شکل است و این ساختار امکان تخلیه کامل مواد داخل دستگاه را به وجود می‌آورد.

معمولاً ظرفیت این دستگاه به اندازه‌ای است که مشتری سفارش می‌دهد و بدنه آن به صورت سه جداره است. جنس لایه‌ها استنلس استیل است که در برابر گرما و سایش استحکام دارد. از ویژگی‌های این مخلوط‌کن صنعتی هموژنایزر می‌توان به ترکیب مواد با کیفیت بالا، کاهش زمان فرآوری تا 60 درصد، سرعت در شست‌وشوی دستگاه، امکان کنترل دما و اندازه مواد اشاره کرد.

بلندر صنعتی هموژنایزر

دستگاه مخلوط‌کن صنعتی ریبون یا نواری

این دستگاه برای ترکیب مواد پودری مناسب بوده و تیغه‌های آن به نحوی است که ترکیب مواد پودری را به بهترین شکل انجام می‌دهد. این دستگاه برای پودر کردن موادی چون شکر، آرد، نمک، نشاسته، پودر کیک، خوراک دام، کودهای شیمیایی، پودرهای آرایشی و از این قبیل مواد مناسب است. جهت جلوگیری از خروج گرد و غبار حاصل از ترکیب مواد پودری، یک در سه لایه برای آن تعبیه شده و در قسمت زیری در نیز یک نوار درزگیر اعمال شده است.

ظرفیت و قیمت مخزن این دستگاه بر حسب میزان، مکان و حجم مواد مورد استفاده تعیین می‌شود. دستگاه بلندر صنعتی ریبون انواع گوناگونی مانند دستگاه مخلوط‌کن پودر مخزن ثابت، همزن پودر با اسانس‌‌پاش، همزن پودر دو جداره، همزن پودر وزنی، همزن پودر با مخزن چرخان را شامل می‌شود. تیغه‌های ریبون کمک می‌کنند تا در داروسازی و غذا طعم محصول در کل حجم مواد برابر و همسان باشد.

مخزن این دستگاه به شکل u بوده و ثابت است و تنها پره‌های دو جهته آن که به صورت نواری هستند، در جهت مخالف هم می‌چرخند. این ویژگی موجب ترکیب بی‌نقص پودرهای مختلف می‌شود و برای پودرهایی‌ که برای ترکیب با هم به افزودنی‌های مایع نیاز دارند، باید از دستگاه مخلوط‌کن پودری با اسانس‌پاش استفاده کرد.

پودرهایی که برای ترکیب باید در محیط گرم یا سرد قرار بگیرند، باید در دستگاه دو جداره قرار داده شوند تا روغن داغ یا بخار در جداره دوم دما را بالا ببرد. از فضای بیرون مخزن نیز برای پایین آوردن دمای مواد در حال ترکیب استفاده می‌شود که از آب یا گاز خنک بهره می‌برد. زمانی که قرار است پس از ترکیب پودرها، آن‌ها را در کیسه‌هایی بسته‎بندی کرد، از میکسر پودر توزینی استفاده می‌شود و مواد را در کیسه‌ها بسته‌بندی می‌کند.

بلندر صنعتی ریبون 

مزایای استفاده از مخلوط‌کن صنعتی چیست؟

از مزایای بلندر صنعتی این است که امکان ترکیب مواد سخت و حتی جامد یا مایع با سختی و چگالی متفاوت را فراهم می‌کند. این دستگاه‌ها کمک بزرگی در صنایع مختلف به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای پیشبرد چرخ اقتصادی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌کند. واضح است که ترکیب مواد گوناگون با سختی متفاوت برای انسان کار آسانی نیست، به ویژه زمانی که به مواد مخلوط شده در حجم زیاد نیاز باشد.

زمانی که در حوزه اقتصادی برای انجام پروژه‌های صنعتی، عمرانی، پتروشیمی، غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، کشاورزی، شیمیایی و غیره نیاز به ترکیب مواد و تبدیل به ماده‌ای جدید باشد، مخلوط‌کن صنعتی به خوبی پاسخگوی این نیاز در صنعت است.

این دستگاه صنعتی در وقت، نیروی کار و سرعت انجام کار نتایج مثبت زیادی را برای کارخانه یا کارگاه به همراه دارد.. برند کارا ماشین اقدام به ارائه انواع دستگاه مخلوط‌کن صنعتی کرده است و قیمت این مخلوط‌کن‌ها با توجه به اندازه، نوع کاربری، امکانات فنی،  طرح، محیطی استفاده، حجم مواد و همچنین نوسان بازار، متغیر است.

دستگاه بلندر صنعتی برای مصارف گوناگون از جمله صنعت خودرو سازی، آرایشی و بهداشتی، کشاورزی، شیمیایی و غیره استفاده می‌شود. انواع متنوع این دستگاه به مشتری حق انتخاب می‌دهد تا با در نظر گرفتن کاری که می‌خواهد توسط مخلوط‌کن انجام دهد، بهترین را برگزیند. مخلوط‌کن‌های بزرگ‌تر به خاطر داشتن موتورهای قدرتمند، توان و قدرت بیشتری برای ترکیب مواد دارند. ویژگی‌های دستگاه مخلوط‌کن صنعتی با توجه به نوع کاربری آن متفاوت است. از انواع دستگاه مخلوط‌کن صنعتی، نوع ساکن است که قابلیت حرکت و جابه‌جایی ندارد و در کارگاه‌های صنعتی و سایت‌های پتروشیمی استفاده می‌شود.

مخلوط‌کن درام روی اهرم‌هایی سوار می‌شود و مخزن آن با حرکت دورانی موادی مانند سیمان و آب را با هم ترکیب می‌کند. بلندر پارویی نوع دیگری است که تیغه‌های پارویی آن  مواد خشک و تر مانند آب و آرد را 80 درصد سریع‌تر نسبت به دستگاه‌های دیگر با هم مخلوط می‌کند. تیغه‌های بالایی دستگاه مخلوط‌کن صنعتی برشی بالا، مواد را برش می‌دهند و تیغه‌های پایینی آن مواد را با هم ترکیب می‌کنند.

از آنجایی که دستگاه صنعتی هموژنایزر برای تولید مواد دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود، محفظه آن به صورت کاملاً بسته و در خلأ قرار دارد تا کمترین آلودگی به آن نفوذ نکند. برای ترکیب مواد پودری هم از بلندر ریبون استفاده می‌شود.

محصولات دیگر کارا ماشین:

برچسب زن

سیل کن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.