تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی

تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی

سنگ‌شکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن‌ها از پروسه متفاوتی برای خردکردن قطعات کوچک یا بزرگ سنگ استفاده می‌کنند. علاوه بر این موضوع باید به این نکته نیز دقت داشت که سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای و مخروطی علاوه بر نحوه عملکرد از هزینه‌ و ظرفیت متفاوتی نیز برخوردار هستند. سنگ‌شکن‌های مخروطی برای خرد کردن سنگ‌های ضخیم مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ درصورتی‌که نوع ضربه‌ای این تجهیز برای سنگ‌هایی با نرمی بیشتر و ضخامت کمتر کاربرد دارد. در این مقاله همه چیز را درباره تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی توضیح خواهیم داد.

وظیفه اصلی سنگ‌شکن و نحوه عملکرد آن

سنگ‌شکن تجهیز صنعتی است که برای خرد کردن سنگ به قطعات کوچک‌تر استفاده می‌شود. هر یک از انواع سنگ‌شکن از مکانیزمی خاص برای خرد کردن سنگ‌ها استفاده می‌کنند. در واقع مواردی که موجب تفاوت میان انواع سنگ‌شکن می‌شود شامل مواردی همچون ظرفیت، نحوه خرد کردن و غیره است. اصلی‌ترین تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی در اهرم فشاری است که برای خرد کردن سنگ‌ها استفاده می‌کنند.

در حالت کلی برای خرد کردن سنگ‌هایی با میزان سختی کمتر از سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای استفاده می‌شود. سنگ‌هایی با میزان ضخامت و سختی بیشتر برای تبدیل شدن به قطعات کوچک‌تر به سنگ‌شکن‌های مخروطی نیاز دارند.

ساختار سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای و مخروطی

سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای و مخروطی دارای ساختار بسیار متفاوتی هستند. آشنایی با ساختار هر یک از این سنگ‌شکن‌ها به درک عملکرد آن‌ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد. اصلی‌ترین اجزای سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای شامل یک روتور، چکش، قیف و غیره است.

در زمان استفاده از سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای سنگ‌ها در درون قیف قرار می‌گیرند و پس از آن روتور با چرخاندن میله‌ها یا چکش ضربه‌های مداوم و یکسانی را در راستای خرد کردن سنگ‌ها تولید می‌کند. این سنگ‌ها درصورتی‌که به طور صحیحی خرد نشوند، مجدد به مخروط بازگردانده می‌شوند و عمل خرد کردن دوباره انجام می‌‌گیرد.

سنگ‌شکن مخروطی ساختار و عملکرد بسیار متفاوتی از نوع ضربه‌ای آن دارد؛ به‌طوری‌که در این تجهیز عامل اصلی برای خرد کردن سنگ‌ها نیروی گریزازمرکز است. این سنگ‌شکن برای خرد کردن سنگ‌ها از روش چند لایه استفاده می‌کند. فشردن سنگ‌ها از وسط در طی یک حرکت دایره‌ای از مراحل اصلی شروع به کار سنگ‌شکن‌های مخروطی است.

ساختار سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای و مخروطی

تفاوت سنگ‌شکن مخروطی و ضربه‌ای

باتوجه‌به مطالبی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم باید به این نکته دست پیدا کرده باشید که سنگ‌شکن‌های مخروطی و ضربه‌ای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. باوجودآنکه هر دو سنگ‌شکن ضربه‌ای و مخروطی به یک منظور بکار برده می‌شوند؛ ولی مواد قابل خرد شدن توسط آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در حالت کلی برای خرد کردن سنگ‌هایی با ضخامت و سختی بالا از سنگ‌شکن مخروطی و برای سنگ‌های نرم از نوع ضربه‌ای استفاده می‌شود.

باید به این نکته دقت داشته باشید که سنگ‌شکن‌های مخروطی به دلیل استحکام بیشتر اکثر موارد در سنگ‌شکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ولی سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای در صنعت ساختمان‌سازی بهترین گزینه ممکن هستند. زمانی که سنگ‌ها توسط سنگ‌شکن به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شوند در نهایت توسط یک خروجی از دستگاه تخلیه می‌شوند که این بخش در سنگ‌شکن‌های مخروطی کوچک‌تر از نوع ضربه‌ای است.

محصول خروجی از سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای نسبت به نوع مخروطی آن ریزتر و مانند پودر است. اگر بخواهیم بررسی بیشتری بر روی تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی داشته باشیم باید به این نکته اشاره کنیم که در نوع مخروطی این دستگاه مصرف کم‌انرژی به‌خوبی انجام می‌گیرد. همچنین ظرفیت و خروجی این دستگاه نسبت به نوع ضربه‌ای بیشتر است که یک مزیت مهم برای آن به‌حساب می‌آید. در تکمیل عملکرد دستگاه های سنگ شکن از دستگاه اوواش برای تمیز کردن مواد معدنی می توان استفاده نمود.

دررابطه‌با آلودگی تولید شده توسط سنگ‌شکن‌ها باید به این نکته اشاره کرد که سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای آلودگی صوتی بسیار بالایی نسبت به انواع دیگر دارند و گردوغبار بسیار زیادی به هنگام شروع به کار تولید می‌کنند. باوجودآنکه سنگ‌شکن‌های مخروطی در عملیات گسترده‌تری بکار برده می‌شوند؛ ولی میزان تولید آلایندگی و آلودگی صوتی در آن‌ها بسیار کم است.

ویژگی‌های سنگ‌شکن

هزینه سنگ‌شکن ضربه‌ای و مخروطی

نکته بسیار مهمی که هنگام خرید سنگ‌شکن‌های ضربه‌‌ای و مخروطی توسط افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد، قیمت دستگاه صنعتی فوق است. قیمت اصلی‌ترین تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی است. در واقع اگر یک تحقیق کلی درباره موضوع فوق انجام دهید به این نکته دست پیدا می‌کنید که قیمت سنگ‌شکن مخروطی بیشتر از ضربه‌ای است.

دلیل اصلی این موضوع آن است که در تولید سنگ‌شکن‌های مخروطی از مواد مستحکم‌تری استفاده می‌شود. قطعات و بخش‌های مختلف سنگ‌شکن‌های مخروطی در طولانی‌مدت دچار فرسودگی می‌شوند؛ به همین دلیل نیاز به تعویض دائم آن‌ها نیست.

باوجودآنکه سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای با قیمت بسیار کمتری قابل خریداری هستند؛ ولی باید به این نکته دقت کرد که بخش‌های مختلف آن پس از مدتی نیاز به سرویس و تعمیر کلی خواهند داشت؛ در نتیجه برای این عمل هزینه زیادی صرف خواهد شد که موضوع خوشایندی برای بسیاری از خریداران نخواهد بود. با وجود تمام این توضیحات متقاضیان باید بر حسب نیاز خود و موقعیتی که قصد استفاده از سنگ‌شکن را دارند، انتخاب صحیحی برای خرید داشته باشند.

خرید سنگ شکن

سنگ‌شکن یک تجهیز صنعتی بسیار مهم است که در صنایع مختلف برای خرد کردن سنگ‌ها به سایز‌های کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌شکن‌های ضربه‌ای و مخروطی تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند که باید بر حسب نیاز نوع مناسبی از آن را خریداری کرد.

در همین راستا باید با تفاوت سنگ شکن ضربه ای و مخروطی آشنا بود که اصلی‌ترین آن شامل ظرفیت، میزان انرژی مصرفی، میزان خورد کنندگی سنگ، استحکام بخش‌های مختلف آن و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. سنگ‌شکن‌های مخروطی در صنایع عظیم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ درصورتی‌که نوع ضربه‌ای آن به دلیل استحکام کمتر در صنایعی همچون ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.